A hírforrás politikai beállítottságától függően gyakran hallani a hazai egészségügy helyzetéről és a magyar kórházi állapotokról. Ahhoz, hogy a valós képet láthassuk, elég csak az állami egészségügyi rendszerben részt venni, akár csak egy kivizsgálás erejéig. A gyakorlatban ugyan adódnak olyan intézmények, amelyek meglehetősen jó állapotban vannak, és a szakemberek hozzáállására sem lehet panasz, de általánosságban nem ez a helyzet.
Legutóbb Magyar Péter kórházjárásairól és az ott mért hőmérsékletekről hallhattunk a hírekben, de nem csak ezért érdemes a témával foglalkozni. A magyar kórházi állapotok nagymértékben meghatározzák azt, hogy milyen szájízzel távozunk egy-egy beavatkozást követően. Az első benyomások általában azt mutatják, hogy az épületek évtizedes lemaradásban vannak, és ami csak elromolhat, az itt bizony el is romlik.
A magyar kórházi állapotok csak ritkán mutatnak jó képet!
Nem ritka, hogy működésképtelen liftekkel, még az átmeneti hónapokban is elképesztő meleggel találkozhatunk, hogy a várólistákról és a sürgősségi működésének hatékonyságáról már ne is szóljunk. Szükséghelyzetben ez utóbbi az, ahová kerülünk, ezért korántsem mindegy, hogy ott létezik-e túlterheltség, és ha igen, akkor megfelelő színvonalú ellátásban sikerül-e részesülni. A tapasztalatok eltérők, mint ahogy a tájékoztatás kapcsán, és az időpontra érkezéskor zajló ellátás esetében is.
A magyar kórházi állapotok a hírekkel ellentétben sem javulnak!
Az egyre inkább kiépülő időpontkérési rendszertől azt remélik, hogy a várólisták csökkenni fognak. Az viszont tény, hogy betegből nem lesz kevesebb, és szakemberből sem több. Nem véletlen, hogy egyre többen döntenek a magánellátás mellett, amihez viszont mélyen a zsebbe kell nyúlni. Már egy laborcsomag is 50 ezer forint környékén indul, és ha kivizsgálásra, visszatérő kezelésre, esetleg műtéti megoldásra van szükség, akkor a csillagos ég a határ.
Akik nem tudják megfizetni a magánellátás gyorsaságát és kényelmét, azoknak maradnak a fülledt kórházi folyosók, a végeláthatatlan várólisták és a türelem, ami betegenbizony gyakran elfogy. Sokan úgy vélik, hogy csak most ne kerüljenek kórházba. Mások úgy vélik, az egészségügy összeomlásának nem a pandémia időszakában voltunk szemtanúi, hanem most. Abban mindenesetre a legtöbben egyetértenek, hogy vannak nagyobb gondok is annál a magyar kórházi állapotokat illetően, hogy nincs WC papír és kézmosó a mellékhelyiségekben – ami persze szintén nem egy elfogadható helyzet.